Musisz uaktualnić Flash Playera.

Musisz uaktualnić Flash Playera.

 

 

Książki autorstwa naszej instruktorki

>>kliknij, żeby zobaczyć więcej


Czym jest obroża uzdowa i kiedy jej użyć?

Każdy z nas kupując psa spodziewa się, że spacery z nim będą przysparzać wiele radości, dadzą chwilę wytchnienia, ukoją po męczącym i stresującym zdarzeniu. Niestety, często okazuje się, że staja się one nie przyjemnością lecz udręką. Wiele psów ma problemy ze spokojnym podążaniem obok właściciela. Ciągną, szarpią, skaczą na inne psy, rowerzystów… Dzieje się tak z wielu powodów, ale każdy z nich świadczy o braku harmonii między pupilem a jego panem. Stosowanie łańcuszków uciskowych i kolczatek często prowadzi do pogłębiania i utrwalania wyżej wymienionych problemów a dodatkowo może powodować u psa agresję. Pies nie mogąc dotrzeć do celu (np. do drugiego przedstawiciela swego gatunku czy kota), szarpie bez względu na ucisk czy wołanie. Niemoc ta w połączeniu z bólem doprowadzają go do frustracji, co może skończyć się zaatakowaniem osoby trzymającej drugi koniec smyczy. Odpowiedź na pytanie dlaczego nie powinno się w żadnym wypadku stosować kolczatki można znaleźć w artykule Magdy Urban z Psiej Wachty znajdującym się na stronie
http://psiawachta.pl/blogi/magda-urban/jak-dzia%C5%82-kolczatka.

Istnieje kilka metod pomagających zapanować nad uciążliwym zachowaniem psa. Najlepiej ćwiczyć już ze szczenięciem wybierając się z nim do psiego przedszkola. Tam instruktorzy udzielą wskazówek, jak postępować, by nie doprowadzić do problemów. Jeśli mamy już dorosłego psa z utrwalonym nawykiem ciągnięcia najpierw należy poszukać przyczyny braku porozumienia na linii pies – właściciel. Przydatna może okazać się pomoc behawiorysty lub szkoleniowca. Zdecydowanie łatwiej jest popracować nad zmianą zachowania pupila niż kontrolować (w przypadku dużych psów) kilkudziesięciokilogramowego kompana spacerów. Jeśli jednak zdecydujemy się sami walczyć z problemem pomocna może okazać się obroża uzdowa. Obroża uzdowa (halter, halti, kantar) to połączone ze sobą dwie pętle miękkiej taśmy; jedna otacza kufę psa, druga oplata jego szyję. Niewielkie jest jej podobieństwo do zwykłej obroży, wyglądem przypomina raczej ogłowie, które zakłada się koniom. Oddziaływanie na psychikę czworonoga, bez użycia siły fizycznej, pozwala w szybki i skuteczny sposób oduczyć go niepożądanych zachowań. Aby jednak nauka ta miała sens, nie była dla psa i właściciela niemiłym przeżyciem, należy podzielić ją na kilka etapów. Wiadomo, że pies nie od pierwszego wejrzenia będzie pałał miłością do kantarka. Tak samo, jak do każdej nowości, należy go do niego przyzwyczaić. Czy każdy pupil od początku pokochał smycz lub kaganiec? Nie, do tego potrzeba czasu i umiejętnego oswajania psa z narzędziem. Z biegiem czasu nasz przyjaciel przyzwyczai się do obroży uzdowej, a jeśli ta kojarzyła mu się będzie ze spacerem lub innymi przyjemnościami to z pewnością ją polubi.

Dopasowanie rozmiaru
Obroża uzdowa nie powinna uciskać psa czy zachodzić mu na oczy. Nie może być za luźna. Aby odpowiednio dopasować rozmiar najlepiej zmierzyć obwód kufy najszerszym miejscu i dodać jeszcze 4 cm. Obwód pętli na szyi psa należy zmierzyć tuż za uszami, tam bowiem należy zapiąć pasek.

Etap I Oswajanie
Pokaż psu obrożę uzdową, pozwól ją powąchać. Jeśli zrobi to bez wahania nagrodź go smakołykiem, a halter schowaj za plecy. Powtórz kilka razy. Jeśli to ćwiczenie nie sprawia wam trudności, możecie podejść do kolejnego etapu. Kiedy jednak złe doświadczenia powodują, że pupil ma trudności z zaakceptowaniem obroży, nagradzaj najpierw samo przebywanie w jej pobliżu, następnie podchodzenie coraz bliżej. Pamiętaj – nigdy nie zmuszaj psa do ćwiczenia! Twoim głównym zadaniem jest zachęcanie go smakołykami.

Etap II Wkładanie pyszczka
Weź kilka smakołyków i ułóż je na dłoni. W drugiej ręce trzymaj obrożę w taki sposób, by pies sięgając po smakołyki włożył pysk do środka pętli. Powtórz ćwiczenie kilka razy. Jeśli pies bez oporów sięga po smakołyk spróbuj teraz wykonać to zadanie bez smakołyków. Gdy piesek włoży sam od siebie pysk do kantarka natychmiast go nagrodź! Po tak wykonanym ćwiczeniu spraw psu przyjemność – zabierz go na spacer, pobawcie się w przeciąganie liny. Buduj miłe skojarzania z halterem, to z pewnością ułatwi wam pracę.

Etap III Przedłużanie trzymania na pysku
Jeśli pupil chętnie wkłada pysk do środka obroży uzdowej należy zacząć przedłużać ćwiczenie, aby móc w przyszłości swobodnie zapiąć pasek na szyi. Pokaż czworonogowi halter, poczekaj aż włoży do niego pysk. Podaj smakołyki prawą ręką tak, aby nie wysunął kufy z pętli. Podawaj przysmaki od góry, by pies sam utrzymywał obrożę. Stopniowo zwiększaj czas pomiędzy wydawanymi smakołykami. Kiedy pupil wytrzyma 20-30 sekund czas do podjęcia kolejnego etapu. Nie zapomnij o dużej nagrodzie po skończonej pracy. Możecie pobawić się z pupilem w aportowanie (w przyszłości pies może swobodnie aportować w obroży uzdowej. Nie utrudnia ona w żaden sposób oddychania, jedzenia, picia, nie dławi psa).

Etap IV Zapinanie
Kiedy pies włoży pysk do obroży, dotknij go paskiem za uchem i podaj smakołyk, następnie zrób to samo z drugim paskiem. Potem dotknij obydwoma paskami z tylu głowy i nagródź. Następnie złap za paski razem i chwilę przytrzymaj, nie zapinaj. Po każdej próbie podaj psu nagrodę. Jeśli pies podczas tego etapu nie jest zestresowany możesz spróbować zapiąć obrożę. Zrób to jednak najszybciej jak potrafisz i od razu zdejmij obrożę i nagródź. Powtórz kilka razy. Aby pies miał jak najwięcej pozytywnych skojarzeń z ubieraniem obroży uzdowej, po skończonej sesji wyjdź z nim na spacer, pobaw się ulubioną zabawką, wręcz mu KONGA z pysznościami.

Etap V Noszenie
Jeżeli poprzedni etap macie już opanowany i pies bez problemu daje sobie założyć halter możecie przystąpić do ćwiczenia przedłużającego jego noszenie. Zacznij od kilku sekund, a następnie przedłużaj do kilku minut. Po założeniu kantarka dawaj psu smakołyki na początku tak często, jak to możliwe, następnie stopniowo nagradzaj coraz rzadziej. Po skończonym ćwiczeniu pamiętaj o przyjemnościach dla psa, by zakładanie nowego sprzętu budziło w nim jak najmilsze skojarzenia.

Etap VI Oswajanie ze smyczą i zapinanie

Jeśli pies potrafi już chodzić kilka minut w obroży uzdowej należy rozpocząć naukę przypinania smyczy. Rozpocznij od dotykania smyczą okolicy, w której znajduje się kółeczko do zapięcia. Pamiętaj o nagrodach. Następnym krokiem jest chwytanie samego kółeczka. Złap je na chwilę, ale jeszcze nie przypinaj smyczy. Nagródź. Teraz złap karabinek prawym kciukiem trzymając na otwarciu i jednym ruchem szybko zapnij smycz, drugą ręką co jakiś czas nagradzaj psa. Utrwalaj powtarzając wielokrotnie.

Etap VII Chodzenie z obrożą uzdową na smyczy

Jeśli pies przyzwyczai się do przypiętej do kantarka smyczy, weź smakołyki w prawą rękę, a smycz w lewą. Zachęcaj psa cmokaniem i nagradzaj, kiedy podąża za tobą. Pozwól psu biegać z przypiętą smyczą po mieszkaniu. Zapinaj smycz przed jedzeniem, a odpinaj po jego zakończeniu – tak, by kantarek i smycz dobrze się kojarzyły, nie stresowały pupila. Zakładaj obrożę uzdową i smycz za każdym razem przed pójściem na spacer, nawet jeśli jest to wyjście tylko do ogrodu. Po wyjściu z domu uzdę można psu zdjąć. Postępuj tak aż do momentu, gdy pies będzie się cieszył na widok haltera, który będzie oznaczał coś przyjemnego.

Magdalena Soszka

Powrót do spisu artykułów

 
 Szkolenie psów Hotel dla zwierząt
Sklep Terapia psów i kotów
Kursy internetowe Wypoczynek z psem
O nas Referencje
Promocje Praca
Bezdomne zwierzęta Zaprzyjaźnione hodowle


Socjalizacja
Porady
Porady cz.2
Porady cz.3
Literatura


Pozytywne szkolenie psów w Tychach, Oświęcimiu, Pszczynie, Mikołowie, Bieruniu - Savoir Vivre Szkoła Dobrego Wychowania dla Psów
strona główna | kursy | przedszkole | cennik | galeria | linki | newsy | faq | formularz zgłoszeniowy | kontakt
Realizacja: Dpl Agency