Musisz uaktualnić Flash Playera.

Musisz uaktualnić Flash Playera.

 

 

Książki autorstwa naszej instruktorki

>>kliknij, żeby zobaczyć więcejCzy miska powinna stać nisko czy na podwyższeniu?

Od kilkunastu lat zalecano psom ras dużych, podatnych na skręt żołądka, podawać miskę na podwyższeniu. Niedawno pogląd ten odwrócił się o 180 stopni - okazuje się, że częściej na skręt chorują psy jedzące z podwyższenia.
Zwolennicy misek na ziemi twierdzą, że naturalni przodkowie psa zawsze jedli z podłoża, więc podawanie pokarmu na podwyższeniu nie ma sensu, bo jest nienaturalne.
Natomiast przeciwnicy uważają, że człowiek w bardzo dużym stopniu wpłynął na wygląd psów, ingerencja była tak duża, że niewiele mają już wspólnego ze swoimi przodkami. Duże rozmiary są także nienaturalne i powodują podatność na niektóre choroby, takie jak dysplazja stawów, czy właśnie skrę żołądka.
Jedni i drudzy mają po części rację, co więc robić?

Moja propozycja brzmi: wprowadzić program NDM, czyli Nic Do Michy!
Brzmi absurdalnie? Może jednak nie! Program ten jest bardzo przydatny na początku szkolenia a i po jego zakończeniu świetnie się sprawdza, działa nawet na niejadki.
Polega on na tym, że wyrzucamy/chowamy miskę i od tego czasu karmimy psa wyłącznie z ręki - jedzenie staje się 'zapłatą' bądź jak kto woli 'nagrodą' za wykonanie jakiegoś ćwiczenia. Najprościej, jeśli karmimy psa suchą karmą. Odmierzamy rację dzienną do kubeczka i organizujemy w ciągu dnia kilka sesji szkoleniowych. Możemy również porozstawiać kubeczki z karmą w różnych miejscach w domu i co jakiś czas prosić psa o wykonanie czegoś a następnie wypłacić mu 'należne'. Jeśli nie mamy czasu na ćwiczenia - możemy psu polecić, żeby np. usiadł i w nagrodę wysypujemy zawartość miski na podłogę - będzie miał wtedy namiastkę polowania, poszukując kawałków karmy pod meblami ;-)
Jeśli nie karmimy psa suchą, mamy jeszcze inne opcje, np. BARF*, lub gotowane jedzenie w domu.
Ja ponieważ karmię BARF'em, mam zadanie trochę utrudnione - trudno np. podzielić surowe skrzydełko, czy nóżkę na małe kawałeczki. Więc albo ćwiczę z kawałkami surowego mięsa, albo daję psu posiłek na balkonie, ale przedtem wymagam wykonania sekwencji zachowań, np.: 'na miejsce', 'waruj-zostań', w czasie jak pies leży maszeruję do kuchni, wyciągam cośtam i zanoszę na balkon następnie wołam 'do mnie' i 'siad' i dopiero otwieram drzwi i wypuszczam psa na balkon. Może to brzmi trochę rygorystycznie, ale moja Whiskey ma bardzo ognisty temperament i dobrze jej robi nauka cierpliwego czekania.
Jeśli natomiast gotujemy psu jedzenie w domu, są też różne możliwości - możemy z powodzeniem ćwiczyć z psem na kawałki gotowanego mięsa, lub mielić, czy też miksować całość i kleić z tego małe pulpeciki. Wszystko zależy od naszej wyobraźni.

* Strony o diecie BARF:

http://www.dziech.pnet.pl/barf.htm
http://www.barfworld.com/

 

Powrót do spisu artykułów

 
 Szkolenie psów Hotel dla zwierząt
Sklep Terapia psów i kotów
Kursy internetowe Wypoczynek z psem
O nas Referencje
Promocje Praca
Bezdomne zwierzęta Zaprzyjaźnione hodowle


Socjalizacja
Porady
Porady cz.2
Porady cz.3
Literatura


Pozytywne szkolenie psów w Tychach, Oświęcimiu, Pszczynie, Mikołowie, Bieruniu - Savoir Vivre Szkoła Dobrego Wychowania dla Psów
strona główna | kursy | przedszkole | cennik | galeria | linki | newsy | faq | formularz zgłoszeniowy | kontakt
Realizacja: Dpl Agency